Rok Rivolego - www.swarzedz.pl

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "15 grudnia 2022 r. w Sali Białej Bazaru Poznańskiego zainicjowany został rok prof. Józefa Rivoliego w 100. rocznicę nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego. Inauguracja roku Rivoliego miała miejsce podczas seminarium Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu."


Pełen tekst artykułu pod adresem http://www.swarzedz.pl/index.php?id=49&no_cache=1&tx_ttnews%5Btt_news%5D=19650&tx_ttnews%5BbackPid%5D=10&cHash=10fc9b56bb1f8ae50a3153b3b021c6e6Komunikat 2/2022

Komunikat 2/2022


Poznań, 06.11.2022 r.
KOMUNIKAT II


Koleżanki, Koledzy!


Chcielibyśmy przekazać informację o planowanej działalności Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego w czwartym kwartale bieżącego roku. W szczególności zapraszamy do udziału w Walnym Zebraniu sprawozdawczym Członków Oddziału Wielkopolskiego PTL.
Walne Sprawozdawcze Zebranie Członków Oddziału odbędzie się 23 listopada 2022 r. (środa), o godzinie 1600 w sali C.I - Cieszkowskich Stare (parter, przy portierni) ul. Wojska Polskiego 71C w Poznaniu.

W przypadku nieuzyskania kworum planowany drugi termin Walnego Zebrania sprawozdawczego to 23 listopada 2022 godz. 16.30.

W najbliższym czasie planujemy:
Seminarium inicjujące Rok Profesora Rivolego
organizowane wespół z Wydziałem
Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego.

Planowany termin uroczystości 15 grudnia (czwartek) br., godz. 13.00. Seminarium odbędzie się w Bazarze
Poznańskim
(Poznań). W programie spotkania:
- prezentacja przedsięwzięć Oddziału w mijającym roku;
- referaty okolicznościowe;
- wręczenie odznak honorowych Polskiego Towarzystwa Leśnego;
- wręczenie odznak i legitymacji nowo przyjętym członkom PTL.


Po zakończeniu spotkania ok. 15.00 przewidziane jest spotkanie wigilijne, występ chóru
oraz tradycyjny poczęstunek.


Polskie Towarzystwo Leśne
Oddział Wielkopolski
Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski
ul. Gajowa 10, 60-959 Poznań, e-mail: wielkopolski@ptl.pl
www.wielkopolski.ptl.pl

Ponadto przypominamy o obowiązku opłacania składek (120 zł rocznie, 24 zł rocznie
emeryci, uczniowie i studenci) wynikającym ze statutu PTL. Opłaty należy dokonywać na
rachunek bankowy. Numer konta: 42 10204027 0000 1202 0400 0147
Jolanta Behnke-Borowczyk Jerzy Flisykowski
Sekretarz Zarządu Oddziału Przewodniczący Zarządu Oddziału

KOMUNIKAT W FORMACIE PDFŚwiatowy Dzień Serca Nadleśnictwo Czerniejewo – Nordic Walking w lesie 2022

NORDIC WALKING W LESIE- ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA


W niedzielę 25 września 2022 r. na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo w Światowym Dniu Serca spotkali się już po raz szesnasty miłośnicy lasu i rekreacji w liczbie około stu osób. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski, nadleśnictwo Czerniejewo przy udziale Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Oddział w Poznaniu.


 


 

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne reprezentował prof. Piotr Dylewicz zaangażowany od początku w organizację wydarzenia, promujący tak właściwą formę rehabilitacji kardiologicznej jaką jest spacer z kijkami po lesie. Wspomniano postać śp. dr Andrzeja Baszkowskiego, który od zawsze z życzliwością informował o wydarzeniu w Wielkopolskim Biuletynie Lekarskim.

Wędrówkę z kijkami poprzedzała rozgrzewka poprowadzona profesjonalnie i ze swadą przez doktora Piotra Ogarzyńskiego.

Nadleśnictwo przygotowało dla uczestników dwie trasy w leśnictwie Jezierce – pierwsza krótsza (2,5 km) wymagała pokonania małej pętli leśnej ścieżki edukacyjnej w Jeziercach, natomiast dla osób zainteresowanych dłuższym spacerem przygotowana została trasa okrążająca dodatkowo jezioro Ully i jezioro Baba, wynosząca 6 km.

Podczas spaceru leśnicy wędrowali z uczestnikami przybliżając wiadomości o przyrodzie, lesie oraz o swojej pracy, a także udzielając odpowiedzi na wszelkie nasuwające się pytania. Miłe było, gdy leśnicy z Czerniejewa dziękowali za liczne zainteresowanie uczestnictwem, podczas którego mogli poznać wiele ciekawych osób korzystających z aktywnego wypoczynku w lesie.

Organizatorzy natomiast w imieniu własnym a przede wszystkim przybyłych uczestników
z zamiłowania dbających o zdrowie i kochających las, składają podziękowania Panu Nadleśniczemu Arturowi Łachowskiemu i współpracownikom za gościnę i za zaangażowanie w organizację wydarzenia. Dziękujemy w szczególności za prywatny poświęcony czas, perfekcyjne przygotowanie tras oraz udostępnienie infrastruktury Nadleśnictwa, tak doskonale przygotowanego do edukacji przyrodniczo-leśnej.

Przekazujemy równie serdeczne podziękowania dla pozostałych pracowników zaangażowanych w organizację spaceru z kijkami po lesie, w tym dla głównego partnera organizacyjnego - Pani Anny Ziętek oraz Martyny Wojciechowskiej, Piotra Pietruchy, Kamila Gęsikiewicza i Arkadiusza Stępnia. Bez Państwa pomocy nie udałoby się zorganizować wydarzenia znaczącego nie tylko dla zdrowia, ale również dla promocji polskich lasów, ich piękna
i nieocenionej roli w kształtowaniu krajobrazu.

KOMUNIKAT W FORMACIE PDF

Jerzy Flisykowski

Polskie Towarzystwo Leśne

 

 

 

 Światowy Dzień Serca Nadleśnictwo Czerniejewo – niedziela, 25 września 2022 roku Leśnicy i kardiolodzy zapraszają na Nordic Walking w lesie

W niedzielę, 25 września 2022 roku o godzinie 10:30 leśnicy i  kardiolodzy  dbający o zdrowie i kondycję fizyczną zapraszają swoich przyjaciół, miłośników lasu i rekreacji na wędrówkę do  Nadleśnictwa Czerniejewo.


W programie nordyckie spacery „po zdrowie” i dla regenerującego odprężenia. Wiadomości o lesie i przyrodzie będą udzielać leśnicy, a o zdrowiu i prawidłowej diecie będą informować fachowcy. Okazją do spotkania na trasie w lesie jest Światowy Dzień Serca oraz trwająca kampania „Lasom Przyjazny”. W tym roku spotykamy się już po raz szesnasty.

 

Od sześciu lat uczestniczą w naszej imprezie osoby, które zawdzięczają swoje życie dzięki transplantacji. Dla nich aktywność fizyczna jest wyjątkowo ważna, nie zabraknie tych szczęściarzy również w tym roku. Dają oni świadectwo, że po tak poważnej operacji można cieszyć się życiem, pracować, uprawiać sport, podróżować… Od 2010 roku przeszczepy serca ze znakomitym efektem przeprowadzane są w Poznaniu, w klinice prof. Marka Jemielitego w Szpitalu klinicznym przy ul. Długiej.

Nordic Walking to sport, który pozwala trenować i utrzymywać całe ciało: serce, mięśnie, stawy w dobrej kondycji – bez przeciążania. Trasy spaceru opracowano dla entuzjastów przyrody i pasjonatów niezwykłych wycieczek, którzy lubią wędrować po lesie, poświęcając nieco więcej uwagi spotykanym roślinom i zwierzętom.

 

TRASA A  (ZIELONA)  „U źródeł Cybinki” - (długość 2.5 km, szacunkowy czas przejścia 50-60 min)

Trasa rozpoczyna się nieopodal rzeki Cybinki, na terenie miejsca postoju znajdującego się przy wiacie z miejscem na ognisko w leśnictwie Jezierce. Uczestnicy pokonają małą pętle ścieżki edukacyjnej, mijając przy tym drzewostany starszych klas wieku z różnicowanym składem gatunkowym dobrze dopasowanym do warunków siedliskowych. Trasa mija pozostałości starej przystani rybackiej zlokalizowanej przy jeziorze Ósemka, następnie po bardziej wymagającym podejściu prowadzi dalej groblą pomiędzy wcześniej mijanym jeziorem Ósemka, a jeziorem Ully. Chwilę później do pokonania jest drewniana kładka umożliwiająca przeprawę między dwoma jeziorami. Uważnie się oglądając można dostrzec ślady bytowania rodziny bobrów, a przy odrobinie szczęścia można spotkać nawet samego gryzonia. W dalszej części trasy uczestnicy docierają do miejsca wypoczynku zlokalizowanego nad brzegiem malowniczego jeziora Ully, którego wyjątkowe walory przyrodnicze i krajobrazowe o każdej porze roku przyciągają rzesze miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury.

 

Ostanie fragmenty trasy prowadzą ścieżką wzdłuż szkółki leśnej w Jeziercach, mijając po drodze punkty przygotowane w ramach ścieżki edukacyjnej m.in. opisujące martwe drewno w lesie. Nie wymaga dużego wysiłku fizycznego, bez trudu pokona ją każdy chętny.

 

TRASA B (CZERWONA) –  „Wokół jezior babskich” - (długość 6 km, szacunkowy czas przejścia ok. 120 min)

Trasa rozpoczyna się nieopodal rzeki Cybinki, na terenie miejsca postoju znajdującego się przy wiacie z miejscem na ognisko w leśnictwie Jezierce. Uczestnicy początkową część trasy pokonają razem z osobami poruszającymi się trasą zieloną ścieżką edukacyjną, mijając przy tym drzewostany starszych klas wieku z różnicowanym składem gatunkowym dobrze dopasowanym do warunków siedliskowych. Również tutaj będzie okazja zobaczyć starą przystań rybacką nad jeziorem Ósemka. Po bardziej wymagającym podejściu następuję rozwidlenie ścieżek: szlak zielony odbija w prawo, a uczestnicy będą podążać dłuższą pętlą ścieżki edukacyjnej prowadzącej dalej wzdłuż jeziora Ully, aby następnie pokonać urokliwy drewniany mostek o długości ok. 35 m nad rzeką Cybinką. (Uwaga! należy zachować ostrożność. Obowiązuje ruch jednokierunkowy).  Dalej będą podążać wąska ścieżką , a następnie przejść widokową trasą pomiędzy jeziorami Cyganek i Baba do żółtego szlaku turystycznego. Przechodząc dalej wzdłuż jeziora Baba dotrą do miejsca wypoczynku, gdzie będzie można nacieszyć się przepięknym widokiem krajobrazu leśnego oraz podziwiać majestatyczne dęby - pomniki przyrody. Kolejny etap trasy wiedzie duktami leśnymi, gdzie okoliczne lasy urzekają mozaiką siedlisk i gatunków flory i fauny. Ostatnie fragment szlaku przebiega przy jeziorze Ully oraz przy Szkółce Leśnej w Jeziercach, gdzie będzie można w pełni cieszyć się z obcowania z naturą.

Ze względu na długość i poruszanie się trudniejszymi odcinkami trasy m.in. ścieżkami przez groblę, trasa polecana jest dla miłośników dłuższych spacerów.

Na każdej trasie wskazane jest obuwie terenowe i strój spacerowy „na każdą pogodę”. Podczas spaceru Nordic Walking będą obecni instruktorzy.

Po spacerze zapraszamy uczestników Nordic Walking na zdrowy, leśny posiłek, przygotowany zgodnie z najlepszą dla serca dietą paleolityczną myśliwych i zbieraczy. Zapewniamy ograniczoną liczbę kijków nordyckich do spacerów po lesie oraz smaczny posiłek regeneracyjny. Wpłata  na miejscu 40,00 zł od osoby na pokrycie kosztów posiłku.

 

 

Plik pdf do pobrania -> plik