NORDIC WALKING W LESIE- ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA

W niedzielę 29 września 2024 r. na terenie Nadleśnictwa Jarocin, leśnictwo Czeszewo w Światowym Dniu Serca spotkali się już po raz osiemnasty miłośnicy lasu i rekreacji w liczbie około stu osób.


W niedzielę 29 września 2024 r. na terenie Nadleśnictwa Jarocin, leśnictwo Czeszewo w Światowym Dniu Serca spotkali się już po raz osiemnasty miłośnicy lasu i rekreacji w liczbie około stu osób. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski, nadleśnictwo Jarocin przy udziale przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Oddział w Poznaniu.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne reprezentował prof. Piotr Dylewicz.

Wędrówkę z kijkami poprzedzała rozgrzewka poprowadzona profesjonalnie przez dr Piotra Ogarzyńskiego.

Nadleśnictwo przygotowało dla uczestników dwie trasy w leśnictwie Czeszewo, rezerwacie „Czeszewski las” – pierwsza krótsza (3 km) „Duża starucha” (nazwa starorzecza) wymagała pokonania pętli leśnej ścieżki edukacyjnej, natomiast dla osób zainteresowanych dłuższym spacerem przygotowana została trasa „W rezerwacie i lesie gospodarczym”, wynosząca 6 km.

 Obie trasy rozpoczynały się nieopodal przeprawy promowej „Nikodem” na terenie pola biwakowego z miejscem na ognisko. Uczestnicy pokonali dużą pętlę ścieżki edukacyjnej, na której dowiedzieli się m.in. jakimi formami ochrony przyrody objęto jeden z najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszar w Wielkopolsce, jak wpływa na lasy łęgowe przepływająca w pobliżu Warta i jej liczne starorzecza, jakie można spotkać tutaj leśne zbiorowiska roślinne i jakie gatunki drzewiaste je tworzą. Najstarszy rezerwat przyrody w Wielkopolsce, czyli „Czeszewski Las”, ze względu na swą bioróżnorodność nazywany jest często „Wielkopolską Białowieżą”. Zachęcamy do odwiedzin tego miejsca, szczególnie w okresie wegetacyjnym.

Podczas spaceru leśnicy wędrowali z uczestnikami przybliżając wiadomości o przyrodzie, lesie oraz o swojej pracy, a także udzielając odpowiedzi na wszelkie nasuwające się pytania.

 Miłe było gdy leśnicy z Jarocina dziękowali za liczne zainteresowanie uczestnictwem, podczas którego mogli poznać wiele ciekawych osób korzystających z aktywnego wypoczynku w lesie.

Organizatorzy natomiast w imieniu własnym a przede wszystkim przybyłych uczestników (lekarzy, prawników, i innych osób z zamiłowania dbających o zdrowie i kochających las), składają podziękowania Panu Nadleśniczemu Januszowi Gogołkiewiczowi i współpracownikom za gościnę i za zaangażowanie w organizację wydarzenia. Dziękujemy w szczególności za prywatny poświęcony czas, perfekcyjne przygotowanie tras oraz udostępnienie infrastruktury Nadleśnictwa, tak doskonale przygotowanego do edukacji przyrodniczo-leśnej. Nie bez znaczenia był wyśmienity poczęstunek na zakończenie leśnego spaceru.

 

 

 

Przekazujemy równie serdeczne podziękowania dla pozostałych pracowników zaangażowanych w organizację wydarzenia, w tym dla głównego partner organizacyjnego – Pana Marka Dobraczyńskiego oraz Macieja Trzebniaka, Jakuba Wojdeckiego i Jakuba Krzynowka. Bez Państwa pomocy nie udałoby się zorganizować wydarzenia znaczącego nie tylko dla zdrowia, ale również dla promocji polskich lasów, ich piękna i nieocenionej roli w kształtowaniu krajobrazu.

 

                                                              Jerzy Flisykowski

                                                              Polskie Towarzystwo Leśne

                                                               Oddział Wielkopolski

 

 

 

 



Seminarium

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu

 

Potwierdzenie udziału w seminarium pod adresem: https://forms.gle/m52V314AfcBiXriz5 lub telefonicznie +48 535 700 827
 


.



Komunikat 2 z dnia 30 września

Poznań, dnia 30 września 2024 r.

 

KOMUNIKAT

Koleżanki, Koledzy!

Przekazujemy Państwu informacje dotyczące planowanej działalności Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego w czwartym kwartale bieżącego roku. W szczególności zapraszamy do udziału w Walnym Zebraniu sprawozdawczo - wyborczym Członków Oddziału Wielkopolskiego PTL.

 

Darzbór!
Jerzy Flisykowski
Pobierz cały komuniat


Planowane działania w czwartym kwartale 2024 roku Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego:

 

Sesja terenowa z cyklu „Znana i nie znana Wielkopolska”

 Jesienna sesja terenowa Oddziału Wielkopolskiego PTL z cyklu „Znana i nieznana Wielkopolska” odbędzie się 12 października 2024 roku (sobota) na terenie Nadleśnictwa Krzyż (RDLP w Pile). W programie wyjazdu będą zarówno aspekty historyczno-kulturowe, a także przyrodnicze.

Wyjazd autokarem z parkingu przy Starym Zoo w Poznaniu o godzinie 8.00. Powrót jest planowany  ok. 17:00.

Koszt wyjazdu dla członków Oddziału Wielkopolskiego PTL wynosi 30 zł/os., a dla osób spoza naszego Oddziału 50 zł/os.

Zapisy prowadzi Kol. Marlena Kowalkowska – tel.: 606 423 834, e-mail: marlena.kowalkowska@poznan.lasy.gov.pl

 

Walne Zebranie Sprawozdawcze Oddziału Wielkopolskiego PTL odbędzie się  21 listopada br. o godzinie 16.00 w sali C I Collegium Cieszkowskich Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.. Drugi termin Zebrania wyznaczono na 21 listopada 2024 o godz. 16.30 w tej samej sali. Poniżej  porządek zebrania:

  • wybór Przewodniczącego i Sekretarza zebrani
  • wybór Komisji Wniosków i Uchwał oraz Komisji Skrutacyjnej,
  • prezentacja przedsięwzięć Oddziału w mijającym roku,
  • rozpatrzenie i przyjęcie sprawozdań Zarządu Oddziału i Komisji Rewizyjnejoraz udzielenie absolutorium,
  • informacja Przewodniczącego Zarządu Oddziału Wielkopolskiego PTL,
  • sprawozdanie ze 123 Zjazdu Delegatów Oddziałów PTL,
  • wybory delegatów na 124 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego,
  • uchwalenie wytycznych do planu pracy i preliminarza budżetowego Oddziału na 2025 rok,
  • dyskusja i zakończenie zebrania.

 

 

Konferencje i seminaria tematyczne

W dniu 9 października 2024 r. w Kórniku odbędzie się seminarium „Hr. Władysław Zamoyski dla dobra rodzimej przyrody”. Informacja o seminarium wraz z programem w załączniku. Pomimo upływu terminu istnieje jeszcze możliwość zgłoszenia udziału w seminarium do dnia 7 października.

 

W dniach 29-30 października 2024 roku odbędzie się seminarium naukowo-szkoleniowe "Drzewo fundamentem współpracy". Celem wydarzenia jest promocja i upowszechnienie wiedzy na temat zadrzewień śródpolnych i systemów rolno leśnych. Priorytetem tego wydarzenia, organizowanego przez rolników i leśników jest stworzenie wspólnej przestrzeni do dialogu, wymiany doświadczeń i wiedzy.

Szczegóły dotyczące form uczestnictwa oraz dodatkowe informacje, w tym program seminarium przekazujemy w załączniku do Komunikatu.

 

Na dzień 11 grudnia 2024 roku planowane jest Seminarium grudniowe, które jak co roku organizowane jest z Wydziałem Leśnym i Technologii Drewna UP w Poznaniu. Nasze tradycyjne spotkanie, odbędzie się w Kolegium Rungego, ul. Wojska Polskiego 52 o godzinie 13.00:

W programie spotkania:

  • okolicznościowy referat,
  • podsumowanie "Roku hr. Władysława Zamoyskiego",
  • prezentacja osiągnięć Oddziału w mijającym roku,
  • wręczenie odznak honorowych Polskiego Towarzystwa Leśnego,
  • wręczenie odznaki „Lasom przyjazny" osobom fizycznym i prawnym nie będącym członkami Stowarzyszenia PTL, a wyróżniających się działalnością na rzecz lasów i leśnictwa,
  • wręczenie odznak i legitymacji nowo przyjętym członkom PTL.  

 

Po zakończeniu części oficjalnej spotkania (ok. 15.30) odbędzie się  spotkanie wigilijne, które uświetni  występ chóru, wspólne kolędowanie oraz tradycyjny poczęstunek.

 

Skromny Bal Leśnika

Po czterech latach przerwy,  Oddział Wielkopolski PTL organizuje kolejny  Bal Leśnika. Jest on zaplanowany  na  11 stycznia 2025 roku w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Szczegóły dotyczące Balu będą przekazywane Państwu w późniejszym terminie.

 

Wnioski ze 123. Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego w Nałęczowie udostępnione są na stronie internetowej:

http://www.ptl.pl/posts/wnioski-zjazdow-krajowych

 

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Leśnego dotyczące aktualnych problemów rozwojowych leśnictwa, wypracowane na 123. Zjeździe Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego w Nałęczowie udostępnione jest na stronie internetowej:

http://www.ptl.pl/dokumenty/opinie/Stanowisko_Polskiego_Towarzystwa_Lesnego_dotyczace_aktualnych_problemow_rozwojowych_Naleczow_07_09_2024.pdf

 

Publikacje wydawane przez Oddział Wielkopolski PTL są udostępniane w formie elektronicznej. Zapraszamy do korzystania z materiałów na stronie www.wielkopolski.ptl.pl, zakładka Nasz Oddział http://www.wielkopolski.ptl.pl/page?name=publikacje

Informacje dotyczące aktywności Oddziału Wielkopolskiego PTL dostępne są na stronie internetowej http://www.wielkopolski.ptl.pl/aktualnosci , a także Facebooku Oddziału Wielkopolskiego PTL.

Informacje dotyczące aktywności Zarządu Głównego PTL dostępne są na stronie internetowe http://ptl.pl/aktualnosci.html 

 Ponadto przypominamy o obowiązku składkowym (120 zł rocznie, 24 zł rocznie emeryci, uczniowie i studenci) wynikającym ze statutu PTL, numer konta: 

42 10204027 0000 1202 0400 0147

Jolanta Behnke-Borowczyk                                                                                                 Jerzy Flisykowski

Sekretarz Zarządu Oddziału                                                                      Przewodniczący Zarządu Oddziału

Pobierz cały komuniat



Wnioski oraz stanowisko Polskiego Towarzystwa Leśnego ze 123 Zjazdu Delegatów

Szanowni Państwo,

zachęcamy do zapoznania się z wnioskami ze 123 Zjazdu Delegatów PTL

http://www.ptl.pl/posts/wnioski-zjazdow-krajowych

oraz stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Leśnego

http://www.ptl.pl/dokumenty/opinie/Stanowisko_Polskiego_Towarzystwa_Lesnego_dotyczace_aktualnych_problemow_rozwojowych_Naleczow_07_09_2024.pdf


Wnioski ze 123 Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego, Nałęczów 07.09.2024
Opublikowano: 11.09.2024

 

 

Obradujący w dniu 07 września 2024 roku w Nałęczowie 123 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego, po wysłuchaniu referatów wygłoszonych na sesji naukowej nt. "Aktualne dylematy rozwojowe polskiego leśnictwa", wypowiedzi w panelu dyskusyjnym oraz po przeanalizowaniu wniosków zgłoszonych przez Uczestników Zjazdu stwierdza, że:

 

 

 

PREAMBUŁA

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w swojej 100. letniej historii doprowadziły do wzrostu lesistości kraju do 30%, czterokrotnego wzrostu miąższości zasobów drewna na pniu, przy jednoczesnym pomnożeniu ogromnej wartości przyrodniczej lasów. Oprócz funkcji ochronnych państwowe lasy dostarczyły tylko w okresie po II wojnie światowej 2 mld m³ drewna, nie uszczuplając zasobów leśnych, uczestnicząc przy tym w budowaniu krajowego przemysłu drzewnego, który tworzy dziś około 400 tysięcy miejsc pracy, ma 7% udział w krajowym PKB i jest potentatem na rynku europejskim. Dorobek polskiego leśnictwa został osiągnięty przy udziale kilku pokoleń leśników, za co w roku jubileuszu 100. lecia Lasów Państwowych należą się gorące podziękowania i szacunek.
 
  1. W obliczu globalnych wyzwań ekologicznych i zmieniających się oczekiwań społecznych stoimy przed koniecznością opracowania nowej Polityki Leśnej Państwa. Zmiana podejścia do gospodarowania zasobami przyrodniczymi, w tym lasami, jest konieczna, musi być jednak dobrze zaplanowana, mieć jasno określony cel oraz wskazaną perspektywę czasową.
 
  1. Reforma zasad gospodarowania wielkim majątkiem narodowym jakim są polskie lasy, powinna być oparta o naukowe podstawy i być poprzedzona dokładną analizą skutków przyrodniczych, gospodarczych i społecznych. Reforma ta powinna wynikać z nowej Polityki Leśnej Państwa, Narodowego Programu Leśnego, a w następnej kolejności należy znowelizować Ustawę o lasach. Zważywszy na to, że lasy w Polsce są dobrem narodowym, opracowanie tych dokumentów powinna poprzedzać ogólnonarodowa dyskusja przy udziale wszystkich zainteresowanych stron.
 
  1. W Polsce istnieje potrzeba utworzenia nowych i powiększania istniejących obszarów chronionych. Cele i zasady tego procesu powinna wyznaczać Polityka Leśna Państwa, przy uwzględnieniu skutków społecznych, przyrodniczych i gospodarczych.
 
  1. Realizacja postanowienia umowy koalicyjnej z 10 listopada 2023 r. o wyłączeniu z wycinki 20% najcenniejszych obszarów leśnych powinna być poprzedzona opracowaniem kryteriów ich wyłączania oraz analizą konsekwencji dla otoczenia gospodarczego i samej przyrody. Zasadniczą rolę w tym procesie odgrywać powinny samorządy wszystkich szczebli.
 
  1. Wyłączanie lasów z użytkowania może być efektywnym sposobem ochrony części zasobów przyrodniczych, związanych z siedliskami typowymi dla lasów naturalnych, uzupełniając ochronę czynną w polskim systemie ochrony przyrody. Wyłączenie jednak znacznych obszarów z gospodarowania powinno być procesem długofalowym, opartym na gruntownej analizie skutków.
 
  1. Drewno jest odtwarzalnym i ekologicznym surowcem, pozyskiwane w lasach w racjonalny i bezpieczny dla środowiska sposób jest warunkiem rozwoju gospodarczego kraju. Gospodarcza funkcja lasów jest równie istotna jak pozostałe funkcje i pozwala zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na drewno. Marginalizowanie tej funkcji niesie za sobą zagrożenia społeczne, gospodarcze, a także przyrodnicze. Ze względu na jego rolę we wszystkich sferach życia  człowieka powinno być uznane jako surowiec o strategicznym znaczeniu.
 
  1. Państwowe lasy stanowiące własność Narodu, z uwagi na specyfikę długookresowości trwania i funkcjonowania ekosystemów leśnych, powinny być oddzielone od bieżącej polityki. Upolitycznienie, upartyjnienie kadr i nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem Skarbu Państwa przybrało bardzo niekorzystny charakter. W związku z powyższym należy wypracować systemowe i utrwalone prawem rozwiązania w zakresie polityki personalnej Lasów Państwowych. Kadra zarządzająca lasami państwowymi powinna być niezależna od zmieniających się układów politycznych i wyłaniana w oparciu o jasne kryteria merytoryczne.
 
  1. Nad Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe powinien być ustanowiony społeczny nadzór z udziałem przedstawicieli interesariuszy z równoważnym głosem. Organ ten powinien być niezależny od cykli i kadencji politycznych oraz posiadać odpowiednie uprawnienia decyzyjne.
 
  1. Zapewnienie trwałości lasu jest jednym z podstawowych wymogów prowadzenia gospodarki leśnej. Rozumiemy trwałość lasu jako zdolność do pełnienia oczekiwanych funkcji (przyrodniczych, społecznych i produkcyjnych) w długim horyzoncie czasowym. Kluczowego znaczenia nabiera więc przestrzenne różnicowanie dominujących funkcji, określenie celów i sposobów ich wzmacniania w ramach prowadzonej gospodarki leśnej. Z tym zadaniem powinno zmierzyć się urządzanie lasu, aby sprostać wyzwaniom środowiskowym i społecznym oczekiwaniom.
 
  1. Polskie Towarzystwo Leśne nie kwestionuje konieczności realizacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego możliwości zaskarżania planów urządzenia lasu. Zaproponowany w projekcie zmian do Ustawy o lasach sposób implementacji tego wyroku może jednak prowadzić do anarchizacji procesu planowania i realizacji gospodarki leśnej. Plany urządzenia lasu stanowiły i stanowić powinny podstawę prowadzenia gospodarki leśnej. Nieodzowny i realny udział społeczeństwa przy ich tworzeniu musi mieć ustawowe ramy czasowe, jak i uwzględniać zakres odpowiedzialności.
 
  1. Partycypacja społeczna w zarządzaniu lasami jest nieodzownym elementem zrównoważonego rozwoju leśnictwa i miarą dojrzałości społeczeństwa obywatelskiego.
 
  1. Obecnie rosnącym zagrożeniem dla istnienia zwartych ekosystemów leśnych w Europie są postępujące zmiany klimatu. Obserwowane coraz częściej występujące zjawiska klęskowe powodują często całkowitą destrukcję lasu na dużych obszarach. Przeciwdziałanie tym procesom i opracowanie strategii postępowania hodowlanego i ochronnego powinno być pilnym zadaniem Lasów Państwowych jak i ośrodków naukowych.
 
  1. Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego przyjmuje stanowisko Towarzystwa, które jako zawierające reasumpcję wniosków sesji naukowej i obrad Zjazdu, powinno zostać szeroko rozpowszechnione.
 
  1. Uczestnicy 123. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego składają gorące podziękowania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, nadleśnictwom oraz Oddziałowi PTL w Lublinie, pracownikom Poleskiego i Roztoczańskiego Parku Narodowego, Zespołowi Szkół Leśnych w Biłgoraju - organizatorom Zjazdu oraz towarzyszącej mu konferencji naukowej i wyjazdów terenowych, za doskonałe przygotowanie części naukowo-poznawczej, jak i części statutowej Zjazdu. Szczególne podziękowania kierujemy do prelegentów i uczestników panelu dyskusyjnego.

Za Komisję Wniosków
Przewodniczący Komisji: Sławomir Kmiecik
 
Nałęczów, 07 września 2024 r.



Światowy Dzień Serca - Nadleśnictwo Jarocin, obręb Czeszewo – niedziela, 29 września 2024 roku

W niedzielę, 29 września 2024 roku o godzinie 10:30 leśnicy i  kardiolodzy  dbający o zdrowie i kondycję fizyczną zapraszają swoich przyjaciół, miłośników lasu i rekreacji na wędrówkę do Nadleśnictwa Jarocin. W programie nordyckie spacery „po zdrowie” i dla regenerującego odprężenia. Wiadomości o lesie...

 


W niedzielę, 29 września 2024 roku o godzinie 10:30 leśnicy i  kardiolodzy  dbający o zdrowie i kondycję fizyczną zapraszają swoich przyjaciół, miłośników lasu i rekreacji na wędrówkę do Nadleśnictwa Jarocin. W programie nordyckie spacery „po zdrowie” i dla regenerującego odprężenia. Wiadomości o lesie i przyrodzie będą udzielać leśnicy, a o zdrowiu i prawidłowej diecie będą informować fachowcy. Okazją do spotkania na trasie w lesie jest Światowy Dzień Serca oraz trwająca kampania „Lasom Przyjazny”. W tym roku spotykamy się już po raz osiemnasty.

Od sześciu lat uczestniczą w naszej imprezie osoby, które zawdzięczają swoje życie operacji transplantacji serca. Dla nich aktywność fizyczna jest wyjątkowo ważna, nie zabraknie tych szczęściarzy również w tym roku. Dają oni świadectwo, że po tak poważnej operacji można cieszyć się życiem, pracować, uprawiać sport, podróżować… Od 2010 roku przeszczepy serca ze znakomitym efektem przeprowadzane są w Poznaniu, w klinice prof. Marka Jemielitego w Szpitalu klinicznym przy ul. Długiej.

Nordic Walking to sport, który pozwala trenować i utrzymywać całe ciało: serce, mięśnie, stawy w dobrej kondycji – bez przeciążania. Trasy spaceru opracowano dla entuzjastów przyrody i pasjonatów niezwykłych wycieczek, którzy lubią wędrować po lesie, poświęcając nieco więcej uwagi spotykanym roślinom i zwierzętom.

Najstarszy rezerwat przyrody w Wielkopolsce, czyli „Czeszewski Las”, ze względu na swą bioróżnorodność nazywany jest często „Wielkopolską Białowieżą”. Rosnące tam dęby podziwiał między innymi Henryk Sienkiewicz. Pierwszy fragment starodrzewu objęto ochroną rezerwatową już w 1907 r. – wówczas obejmował on zaledwie 0,75 hektara. Obecnie, dzięki staraniom leśników i przyrodników – to powierzchnia ponad 530 hektarów, położonych w widłach Warty i Lutyni, lasów łęgowych przeplatanych mozaiką łąk i starorzeczy.

 

TRASA A (ZIELONA) „Duża Starucha” - (długość 3,0 km, szacunkowy czas przejścia 50-60 min)

Trasa rozpoczyna się nieopodal przeprawy promowej „Nikodem” na terenie pola biwakowego z miejscem na ognisko. Uczestnicy pokonają dużą pętlę ścieżki edukacyjnej, na której dowiedzą się m.in. jakimi formami ochrony przyrody objęto jeden z najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszar w Wielkopolsce, jak wypływa na lasy łęgowe przepływająca w pobliżu Warta i jej liczne starorzecza, jakie można spotkać tutaj leśne zbiorowiska roślinne i jakie gatunki

drzewiaste je tworzą. Uczestnicy będą mogli również zapoznać się ze śladami pozostawionymi przez niektórych mieszkańców uroczyska objętych ochroną gatunkową m.in. kozioroga dębosza i bobra. Z pola biwakowego uczestnicy marszu będą kierowali się wzdłuż lewego brzegu rzeki Warty pokonując dystans około 700 metrów obserwując roślinność typową dla terenu zalewowego. Następnie przedostaną się przez mostek nad przepustem klapowym łączącym Wartę oraz największe starorzecze w uroczysku, malowniczo udekorowane licznymi wywrotami zanurzającymi się w wodzie. Dalej trasa biegnie wzdłuż brzegu starorzecza pośród wiązów, dębów, jesionów, topoli białych, paklonów i dereni. Dochodząc do głównej i jedynej udostępnionej do ruchu pojazdów drogi, uczestnicy pomaszerują nią na północ. W końcowym odcinku trasy uwagę przykują ogromnych rozmiarów dęby stanowiące 2 grupowe pomniki przyrody, łącznie blisko 40 drzew. Największe spośród nich to „Kolosy Sienkiewicza” i rosną tuż przed ostatnim punktem trasy – polem biwakowym nad Wartą.

 

TRASA B (CZERWONA) – „W rezerwacie i lesie gospodarczym” - (długość 6 km, szacunkowy czas przejścia ok. 120 min)

Trasa rozpoczyna się nieopodal przeprawy promowej „Nikodem” na terenie pola biwakowego z miejscem na ognisko. Z pola biwakowego uczestnicy przejdą do drogi głównej biegnącej z północy na południe przez całe uroczysko Warta o długości ok. 2 km, łączącej przeprawę promową z mostem na rzece Lutyni. Na początku trasy oczom uczestników ukażą się ogromne pomnikowe dęby „Kolosy Sienkiewicza” (przy nich głaz upamiętniający pobyt pisarza w tym miejscu), a następnie rosnące wzdłuż drogi stanowiące grupowy pomnik przyrody 34 dęby szypułkowe, w większości zasiedlone przez będącego pod ochroną kozioroga dębosza – największego występującego w Polsce chrząszcza z rodziny kózkowatych. Po drodze będziemy mijać lasy liściaste i fragmenty otwartego terenu w tym role we wczesnej fazie sukcesji. W końcowym odcinku przed mostem lasy łęgowe, w których widoczny jest proces rozpadu i odnowienia. Uczestnicy dotrą do niezwykle malowniczego widoku na rzekę Lutynię z licznymi „mostkami” które utworzyły zamierające drzewa. Następnie uczestnicy skręcą w lewo i przejdą wałem przeciwpowodziowym, stanowiącym granicę rezerwatu. Po 500 m uczestnicy dotrą do łąk okalających Lutynię przy wschodniej granicy Uroczyska. Tutaj opuszczą wał przeciwpowodziowy i skręcając ostro w prawo przejdą na drogę przeciwpożarową, biegnącą w początkowym odcinku wzdłuż wału, a następnie przecinającą las gospodarczy. Po pokonaniu ok. 800 m ponownie przekroczą most na Lutyni. Po pokonaniu kolejnych 500 m wejdą na ścieżkę edukacyjną „Starorzecze”. Ścieżka w początkowym odcinku biegnie wzdłuż brzegu starorzecza „Duża Starucha”, aż do przepustu klapowego, gdzie warto zwrócić uwagę na wspaniałą panoramę starorzecza okolonego zaroślami i obfitujący w bioróżnorodność las łęgowy. Z kolei końcowy odcinek ścieżki biegnie wzdłuż brzegów rzeki Warty, gdzie co chwila można napotkać ciekawostki tego terenu jak np. paklony z korkowymi listewkami na gałązkach, czy ślady działalności bobrów. Trasa kończy się na polu biwakowym przy dębach wojewodów, w miejscu, gdzie 30 lat temu zdecydowano o utworzeniu Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego.

Na każdej trasie wskazane jest obuwie terenowe i strój spacerowy „na każdą pogodę”. Podczas spaceru Nordic Walking będą obecni instruktorzy.

Po spacerze zapraszamy uczestników Nordic Walking na zdrowy, leśny posiłek.
Wpłata na miejscu 40,00 zł od osoby na pokrycie kosztów posiłku.

Spotykamy się o 10:30 przy promie rzecznym „Nikodem” w Czeszewie.

Organizatorami aktywnego spotkania w lesie są: Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski oraz Nadleśnictwo Jarocin. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału do 20.09.2024 roku, na adres marek.dobroczynski@poznan.lasy.gov.pl


Formularz rejestracyjny: https://forms.gle/iytYhuWBPHsvnjhP9

 

Jerzy Flisykowski – Polskie Towarzystwo Leśne
Piotr Dylewicz – Polskie Towarzystwo Kardiologiczne
Marek Dobroczyński – Nadleśnictwo Jarocin

 

Mapka dojazdu:

 

KOMINIKAT WRAZ Z MAPAMI DO POBRANIA