KOMUNIKAT

Koleżanki, Koledzy!


Polskie Towarzystwo Leśne

Oddział wielkopolski

60-959 Poznań, ul. Gajowa 10

tel. (0-61) 866 82 41 ; fax (0-61) 847 28 69

e-mail: wielkopolski@ptl.pl

www.wielkopolski.ptl.pl

 

Poznań,  25 luty  2019 r.

 

Wraz z nadchodzącą wiosną, jak każdego roku staramy się zaproponować różnorodną  ofertę  spędzania czasu z Polskim Towarzystwem Leśnym. W wolnych chwilach zachęcamy do aktywnego udziału w życiu naszego Towarzystwa. W najbliższych miesiącach czekają na członków i sympatyków PTL interesujące propozycje, do korzystania z których zaprasza Zarząd Oddziału.

 

Seminarium z częścią terenową „ Sołacz kolebka poznańskich leśników – w 100.rocznicę akademickich studiów leśnych w Poznaniu” – 22 maja 2019 r., godz. 13.00 Część kameralna odbędzie się w Kolegium Rungego (ul. Wojska Polskiego 52). Następnie odbędzie się spacer z przewodnikiem po jednej z bardziej urokliwych i przepełnionych historią dzielnic Poznania.

 

Sesja terenowa z cyklu „Śladami historii” – „Nadleśnictwo Szubin”13 kwietnia 2019 r. Wyjazd o godz. 8.00 z parkingu przed starym ZOO, zgłoszenia u p .Urszuli Ignaczak tel. 061/866 82 41 (sekretariat)  do dnia 5 kwietnia br. Koszt 30 zł członkowie PTL, 40 zł pozostali, w tym przejazd, moc wrażeń i skromny posiłek. Wyjazd dojdzie do skutku przy zgłoszeniu oraz wpłacie min. 30 osób. Na taką liczbę skalkulowany jest podany koszt wyjazdu . Wpłaty proszę przekazywać na konto Oddziału podane poniżej do 5 kwietnia br. z dopiskiem „Szubin”.

 

Sesja terenowa z cyklu „Znana i nieznana Wielkopolska” -  „Aspekty przyrodnicze i kulturowe Wielkopolskiego Parku Narodowego” – 11 maja 2019 r. Wyjazd o godz. 9.00 z parkingu przed starym ZOO, powrót w godzinach popołudniowych. Zgłoszenia u p. Urszuli Ignaczak tel. 061/866 82 41 (sekretariat)  do dnia 30 kwietnia br. Koszt 30 zł członkowie PTL, 40 zł pozostali. Wyjazd dojdzie do skutku przy zgłoszeniu oraz wpłacie min. 30 osób. Na taką liczbę skalkulowany jest podany koszt wyjazdu . Wpłaty proszę przekazywać na konto Oddziału podane poniżej do 30 kwietnia br. z dopiskiem „WPN”.

 

W drugiej połowie br. tradycyjnie odbędą się również inne stałe przedsięwzięcia organizowane przez Oddział Wielkopolski (spacer z kijkami do lasu, sesja terenowa, zebranie sprawozdawcze-wyborcze i spotkanie wigilijne).

 

Prosimy powyższe informacje zapisać w kalendarzu i uwzględnić w swoich planach.

 

Informacje dodatkowe

Uczestnicy sesji terenowych ubezpieczają się we własnym zakresie (wszyscy korzystający z autokaru objęci są niezależnym ubezpieczeniem komunikacyjnym).

Osoby dysponujące adresem elektronicznym, a otrzymujące dotychczas korespondencję w formie tradycyjnej proszone są o przekazanie adresu   na adres elektroniczny PTL jak w nagłówku lub na adres  wojkowal@au.poznan.pl.

Ważne

Uchwałą Zjazdu Delegatów, który odbył się w Supraślu, została podniesiona wysokość składki członkowskiej od 2019 roku. Dla członków aktywnych zawodowo wynosi ona 120 zł rocznie, dla emerytów, studentów i uczniów 24 zł rocznie. Prosimy o przekazywanie składek na podane poniżej konto naszego Oddziału.

Numer konta: 42 10204027 0000 1202 0400 0147

 

 

                                  

 Wojciech Kowalkowski                                                                   Jerzy Flisykowski

Sekretarz Zarządu Oddziału                                                 Przewodniczący Zarządu OddziałuWykład

Członkowie i sympatycy Polskiego Towarzystwa Leśnego


Dnia 27 lutego 2019 roku  godzinie 14.00 w sali w Cieszkowskich Starych na parterze odbędzie się wykład Jawada Daheura z Paryża pt. "Przemysł drzewny i dynamika eksploatacji lasów w Galicji na przełomie XIX i XX wieku" wykład wygłoszony zostanie w języku polskim.

W imieniu Zarządu Oddziału Wielkopolskiego PTL zapraszamy do udziału w wykładzie.

Z poważaniem

Jerzy Flisykowski

Przewodniczący 

Polskie Towarzystwo Leśne

Oddział Wielkopolski
 

 

 Wigilia 2018

Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski 


Serdecznie zaprasza na Seminarium Przedświąteczne Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział Wielkopolski które odbędzie się 12 grudnia 2018 roku o godzinie 13 Kolegium Rungego, ul. Wojska Polskiego 52 w Poznaniu.

Szczegóły dotyczące spotkania znajdują sie poniżej:

/uploads/TEST%20TK/Seminaria/ptl-wigilia-2018.pdf

 Komunikat II

KOMUNIKAT


Koleżanki, Koledzy!

Przekazujemy Państwu informacje dotyczące planowanej  działalności Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego w czwartym kwartale bieżącego roku. W wolnych chwilach zachęcamy do aktywnego udziału w życiu  Towarzystwa.

W najbliższych miesiącach czekają na członków i sympatyków PTL interesujące propozycje do korzystania z których zaprasza Zarząd Oddziału:

 

„Z kijkami do lasu” – aktywny wypoczynek na łonie przyrody

30 września  2018 r. Nadleśnictwo Kościan

XIII edycja imprezy rekreacyjno–edukacyjnej organizowanej przez Oddział Wielkopolski (z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym) w ramach kampanii „Lasom Przyjazny” z okazji Światowego Dnia Serca.

 

Sesja terenowa z cyklu „Znana i nieznana Wielkopolska” -  „Aspekty przyrodnicze i kulturowe Nadleśnictwa Sarbia” – 20 października 2018 r. Wyjazd o godz. 8.00 z parkingu przed starym ZOO, powrót ok. godz. 18.00. Zgłoszenia i wpłaty u p.Urszuli Ignaczak tel.  (sekretariat)  61 668 44 11 do dnia 10 października br., orientacyjny koszt 30 zł.

 

 

Walne Zebranie sprawozdawczo Członków Oddziału Wielkopolskiego PTL

28 listopada 2018 r., (środa ), godz.1600 – Poznań, sala Cieszkowskich Stare, ul. Wojska Polskiego 71C.

 Porządek zebrania:
- prezentacja  przedsięwzięć Oddziału w mijającym roku;

- rozpatrzenie i przyjęcie sprawozdań Zarządu Oddziału oraz Komisji Rewizyjnej za rok ubiegły oraz udzielenie absolutorium;

- informacja Przewodniczącego Zarządu Oddziału Wielkopolskiego PTL;

- sprawozdanie ze 118 Zjazdu Delegatów Oddziałów PTL;

- wybory delegatów na 119 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego;

- uchwalenie wytycznych do planu pracy i preliminarza budżetowego Oddziału na 2019 rok;

- dyskusja i zakończenie zebrania.

 

Spotkanie wigilijne

12 grudnia 2018 r. (poniedziałek), godz.1300 , Poznań, Kolegium Rungego, ul. Wojska Polskiego 52

W programie spotkania:

- prezentacja  przedsięwzięć Oddziału w mijającym roku;

- referat okolicznościowy;

- wręczenie odznak honorowych Polskiego Towarzystwa Leśnego;

- wręczenie odznak i legitymacji nowo przyjętym członkom PTL.

Po zakończeniu spotkania ok.15.30 przewidziane jest spotkanie wigilijne, występ chóru, wspólne kolędowanie, tradycyjny poczęstunek.

 

Bal leśnika

26 stycznia 2019 r.  w Bazarze Poznańskim odbędzie się kolejny, tradycyjny Bal Leśnika pod hasłem 100 lat akademickich studiów leśnych w Poznaniu. Zaproszenia na Bal  , zawierające szczegółowe informacje  prześlemy niebawem.

 

Informacje dodatkowe

Uczestnicy sesji terenowych ubezpieczają się we własnym zakresie (wszyscy korzystający z autokaru objęci są niezależnym ubezpieczeniem komunikacyjnym).

Osoby dysponujące adresem elektronicznym, a otrzymujące dotychczas korespondencję w formie tradycyjnej proszone są o przekazanie adresu   na adres elektroniczny PTL jak w nagłówku lub na adres  wojkowal@au.poznan.pl.

Informacje dotyczące przedsięwzięć Oddziału dostępne na stronie internetowej www.wielkopolski.ptl.pl

Ponadto przypominamy o obowiązku składkowym wynikającym ze statutu  PTL,  

numer konta: 42 10204027 0000 1202 0400 0147

                                              

 Wojciech Kowalkowski                                                                   Jerzy Flisykowski

Sekretarz Zarządu Oddziału                                                 Przewodniczący Zarządu OddziałuNordic walking w lesie

 

Światowy Dzień Serca

Nowy Dębiec  –  niedziela 30 września 2018

Leśnicy i kardiolodzy zapraszają na

Nordic walking w lesie


W niedzielę  30 września na godzinę 10:00 do nadleśnictwa Kościan, leśnicy i kardiolodzy, dbając  o zdrowie i kondycję fizyczną zapraszają ponownie swoich przyjaciół; miłośników lasu i rekreacji, na wędrówkę po lesie. W programie nordyckie spacery w lesie po zdrowie z kijkami. Informacji o lesie i przyrodzie udzielają leśnicy, o zdrowiu i dietetyce mówią fachowcy. Okazją spotkania w lesie jest Światowy Dzień Serca oraz trwająca kampania Lasom Przyjazny. W tym roku spotykamy się po raz trzynasty.

Spotkanie ma przez spacer z kijkami przybliżyć „mieszczuchom” las. Przypominamy, że Nordic walking (NW) to sport, który pozwala trenować i utrzymywać w dobrej kondycji całe ciało: serce, mięśnie, stawy – bez przeciążania go.

            W trakcie spaceru  atrakcyjną przyrodniczo i widokowo trasą towarzyszą nam leśnicy informując o ciekawostkach przyrodniczych i kulturowych.

Ścieżki tegorocznej edycji prowadzić będą przez lasy położone nad Jeziorem Wonieść – zbiornikiem będącym Obszarem Specjalnej Ochrony ptaków w ramach sieci Natura 2000.

Swoją wędrówkę zaczniemy przy głównej plaży w Nowym Dębcu (w załączeniu mapka z zaznaczonym dojazdem do miejsca startu). Stąd będziemy mieli do wyboru dwie trasy.

Pierwsza trasa (ok.4 km) przebiega leśnymi duktami, prowadząc przez część kompleksu leśnego Leśnictwa Racot, pozwalając zapoznać się z różnymi gatunkami roślin i z pracą leśników.

Druga trasa (ok.8km) łączy walory pierwszej trasy oraz dodatkowo zaprowadzi nas leśnymi oraz polnymi ścieżkami do ruin kościoła pod wezwaniem św. Marcina w Gryżynie.

Na każdej trasie wskazane jest obuwie terenowe i strój spacerowy „na każdą pogodę”. 

Po spacerze na głodnych uczestników czekać będzie zdrowy, leśny posiłek, przygotowany zgodnie z najlepszą dla serca dietą paleolityczną myśliwych i zbieraczy.

Zapewniamy ograniczoną liczbę kijków nordyckich do spacerów po lesie, obecność instruktorów dyscypliny i leśny posiłek. Wpłata na miejscu 30,00 zł od osoby na pokrycie kosztów posiłku.

Spotykamy się o godzinie 9:30 – 10:00 przy plaży głównej w Nowym Dębcu, którego koordynaty GPS to: 51°59'47.5"N 16°42'37.9"E

Przewidywane zakończenie marszu  ok. godz. 13.00, kiedy to rozpocznie się posiłek regeneracyjny.

Organizatorami aktywnego spotkania w lesie są: Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski, Zakład Rehabilitacji Kardiologicznej AWF w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne Oddział w Poznaniu, Urząd Gminy Kościan i  Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Kościan.

Z uwagi na możliwości organizacyjne prosimy o potwierdzenie udziału do 21.09.2018 r. na adres:  magdalena.marchelek@poznan.lasy.gov.pl  lub koscian@poznan.lasy.gov.pl  ew. tel. 65 5115593

 

Poniżej znajdą Państwo mapkę dojazdu oraz komunikat :

/uploads/TEST%20TK/NORDIC%20WALKING%202018/dojazd.pdf

/uploads/TEST%20TK/NORDIC%20WALKING%202018/nw.doc

 

Dalsze informacje:

Jerzy Flisykowski – Polskie Towarzystwo Leśne,

Piotr Dylewicz – Katedra Rehabilitacji Kardiologicznej,

Magdalena Marchelek– Nadleśnictwo Kościan