KOMUNIKAT

Światowy Dzień Serca

Kotowo  –  niedziela 24 września 2017

Leśnicy i kardiolodzy zapraszają na

Nordic walking w lesie

 


W niedzielę  24 września o godzinie 10:00 do nadleśnictwa Babki, leśnicy i kardiolodzy, dbając o zdrowie i kondycję fizyczną zapraszają ponownie swoich przyjaciół; miłośników lasu i rekreacji, na wędrówkę po lesie. W programie nordyckie spacery w lesie po zdrowie z kijkami. Informacji o lesie i przyrodzie udzielają leśnicy, o zdrowiu i dietetyce mówią fachowcy. Okazją spotkania w lesie jest Światowy Dzień Serca oraz trwająca kampania Lasom Przyjazny. W tym roku spotykamy się po raz dwunasty.

Spotkanie w lesie ma przez spacer z kijkami przybliżyć „mieszczuchom” las. Przypominamy, że Nordic walking (NW) to sport, który pozwala trenować i utrzymywać w dobrej kondycji całe ciało: serce, mięśnie, stawy – bez przeciążania go.

W trakcie spaceru  atrakcyjną przyrodniczo i widokowo trasą towarzyszą nam leśnicy informując o ciekawostkach przyrodniczych i kulturowych.

Ścieżki tegorocznej edycji prowadzić będą po łęgach nadwarciańskich, których walory doceniono, ustanawiając jak obszary Natura 2000.

Swoją wędrówkę zaczniemy na polu biwakowym w Kotowie nad Wartą (w załączeniu mapka z zaznaczonym dojazdem do miejsca startu). Stąd będziemy mieli do wyboru trzy trasy.

Najkrótsza trasa (2,1 km) doprowadzi do czterech okazałych dębów - pomników przyrody.

Średnia (5,4 km) przebiega wzdłuż malowniczych brzegów Warty, mijając po drodze ruiny dawnej karczmy Biały Gościniec w miejscu nieistniejącej już przeprawy promowej.

Natomiast najdłuższa (ok.8km) łączy walory dwóch pierwszych dodatkowo prowadząc przez gospodarczą część kompleksu leśnego Zwola, pozwalając zapoznać się z pracą leśników.

Na każdej trasie wskazane jest obuwie terenowe i strój spacerowy „na każdą pogodę”. 

Po spacerze na głodnych uczestników czekać będzie zdrowy, leśny posiłek, przygotowany zgodnie z najlepszą dla serca dietą paleolityczną myśliwych i zbieraczy.

Zapewniamy ograniczoną liczbę kijków nordyckich do spacerów po lesie, obecność instruktorów dyscypliny i leśny posiłek. Wpłata na miejscu 30,00 zł od osoby na pokrycie kosztów posiłku.

Spotykamy się o godzinie 9:30 – 10:00 na polu biwakowym w Kotowie, którego koordynaty GPS to: 52°06'01.4"N 17°08'05.3"E.

Przewidywane zakończenie marszu  ok. godz. 13.00, kiedy to rozpocznie się posiłek regeneracyjny.

Organizatorami aktywnego spotkania w lesie są: Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski, Zakład Rehabilitacji Kardiologicznej AWF w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne Oddział w Poznaniu,  Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Babki.

Z uwagi na możliwości organizacyjne prosimy o potwierdzenie udziału do 18.09.2017  na adres:  katarzyna.gomulkiewicz@poznan.lasy.gov.pl  lub babki@poznan.lasy.gov.pl  ew. tel. 61 8788043 w.15

Dalsze informacje:

Jerzy Flisykowski – Polskie Towarzystwo Leśne,

Piotr Dylewicz – Katedra Rehabilitacji Kardiologicznej,

Katarzyna Gomułkiewicz – Nadleśnictwo BabkiKOMUNIKAT

Koleżanki, Koledzy!

Jak każdego roku staramy się zaproponować różnorodną  ofertę  spędzania czasu na łonie Towarzystwa. W wolnych chwilach zachęcamy do aktywnego udziału w życiu Polskiego Towarzystwa Leśnego. W najbliższych dniach czekają na członków i sympatyków PTL interesujące propozycje do korzystania z których zaprasza Zarząd Oddziału.


Sesja terenowa z cyklu „Śladami historii” – „Babki ” - 20 maja 2017 r. Wyjazd o godz. 8.00 z parkingu przed starym ZOO, zgłoszenia u p .Urszuli Ignaczak tel. 061/866 82 41 (sekretariat)  do dnia 12 maja br.,, koszt 30 zł członkowie PTL, 40 zł pozostali, w tym przejazd, moc wrażeń i skromny posiłek.  Wpłaty proszę przekazywać na konto Oddziału podane poniżej do 12 maja br. z dopiskiem „Babki”.

numer konta: 42 10204027 0000 1202 0400 0147

Cykl sesji terenowych „ Śladami historii” zainicjowany został w roku 2016 pobytem na terenie nadleśnictwa Kościan.

W roku bieżącym przemieszczamy się trasą wycieczki terenowej  XIX wiecznych  leśników zrzeszonych w  ówczesnym odpowiedniku Towarzystwa Leśnego, trasą opisaną w czasopiśmie Ziemianin.

Pobyt na terenie nadleśnictwa Babki przygotowuje kierownictwo Nadleśnictwa,  z ramienia Oddziału Wielkopolskiego PTL trasę przygotowali koledzy Władysław Chałupka i Piotr Grygier.

Z leśnym pozdrowieniem

Jerzy FlisykowskiKOMUNIKAT

KOMUNIKAT


KOMUNIKAT

 

Koleżanki, Koledzy!

Wraz z nadchodzącą wiosną, jak każdego roku staramy się zaproponować różnorodną  ofertę  spędzania czasu na łonie Towarzystwa. W wolnych chwilach zachęcamy do aktywnego udziału w życiu Polskiego Towarzystwa Leśnego. W najbliższych miesiącach czekają na członków i sympatyków PTL interesujące propozycje do korzystania z których zaprasza Zarząd Oddziału.

Sesja terenowa z cyklu „Znana i nieznana Wielkopolska” -  „Aspekty przyrodnicze i kulturowe Nadleśnictwa Turek” – 22 kwietnia 2017 r. Wyjazd o godz. 8.00 z parkingu przed starym ZOO, zgłoszenia u p. Urszuli Ignaczak tel. 061/866 82 41 (sekretariat)  do dnia 10 kwietnia br., koszt 30 zł członkowie PTL, 40 zł pozostali, w tym przejazd, moc wrażeń i skromny posiłek. Wyjazd dojdzie do skutku przy zgłoszeniu oraz wpłacie min. 30 osób. Na taką liczbę skalkulowany jest podany koszt wyjazdu . Wpłaty proszę przekazywać na konto Oddziału podane poniżej do 10 kwietnia br. z dopiskiem „Turek”.

Sesja terenowa z cyklu „Śladami historii” – „Babki i Czerniejewo” - 20 maja 2017 r. Wyjazd o godz. 8.00 z parkingu przed starym ZOO, zgłoszenia u p .Urszuli Ignaczak tel. 061/866 82 41 (sekretariat)  do dnia 5 maja br.,, koszt 30 zł członkowie PTL, 40 zł pozostali, w tym przejazd, moc wrażeń i skromny posiłek. Wyjazd dojdzie do skutku przy zgłoszeniu oraz wpłacie min. 30 osób. Na taką liczbę skalkulowany jest podany koszt wyjazdu . Wpłaty proszę przekazywać na konto Oddziału podane poniżej do 5 maja br. z dopiskiem „Babki”.

We wrześniu nasz Oddział wraz z RDLP w Poznaniu i Nadleśnictwem Gniezno organizuje  117 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego. W IV kwartale br. planowane jest seminarium związane z promocją wydanej monografii „ Dąbrowy Krotoszyńskie”. Tradycyjnie  odbędą się również inne stałe przedsięwzięcia organizowane przez Oddział Wielkopolski PTL (spacer z kijkami do lasu, sesja terenowa, zebranie sprawozdawcze i spotkanie wigilijne).

 

Prosimy powyższe informacje zapisać w kalendarzu i uwzględnić w swoich planach.

 

Informacje dodatkowe

Uczestnicy sesji terenowych ubezpieczają się we własnym zakresie (wszyscy korzystający z autokaru objęci są niezależnym ubezpieczeniem komunikacyjnym).

Osoby dysponujące adresem elektronicznym, a otrzymujące dotychczas korespondencję w formie tradycyjnej proszone są o przekazanie adresu   na adres elektroniczny PTL jak w nagłówku lub na adres  wojkowal@au.poznan.pl.

Ponadto przypominamy,  numer konta: 42 10204027 0000 1202 0400 0147

 

 

                                  

 Wojciech Kowalkowski                                                                   Jerzy Flisykowski

Sekretarz Zarządu Oddziału                                                 Przewodniczący Zarządu Oddziału

 Komunikat 2016/2

Polskie Towarzystwo Leśne

Oddział wielkopolski


KOMUNIKAT


Polskie Towarzystwo Leśne

Oddział wielkopolski


KOMUNIKAT
 
Koleżanki, Koledzy!
Przekazujemy Państwu informacje dotyczące planowanej  działalności Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego w czwartym kwartale bieżącego roku. W wolnych chwilach zachęcamy do aktywnego udziału w życiu  Towarzystwa.
W najbliższych miesiącach czekają na członków i sympatyków PTL interesujące propozycje do korzystania z których zaprasza Zarząd Oddziału:

 

„Z kijkami do lasu” – aktywny wypoczynek na łonie przyrody25 września  2016 r. Nadleśnictwo Łopuchówko. Szczegółowe informacje (komunikat i mapa dojazdu) w załączeniu. XI edycja imprezy rekreacyjno–edukacyjnej organizowanej przez Oddział Wielkopolski PTL (z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym) w ramach kampanii „Lasom Przyjazny” z okazji Światowego Dnia Serca.

 

Sesja terenowa z cyklu „Znana i nieznana Wielkopolska” -  „Aspekty przyrodnicze i kulturowe Nadleśnictwa Piaski” – 8 października 2016 r. Wyjazd o godz. 8.00 z parkingu przed starym ZOO, powrót ok. godz. 18.00. Zgłoszenia i wpłaty u p. Urszuli Ignaczak tel. 61/866 82 41 (sekretariat)  do dnia 1 października br., orientacyjny koszt 30 zł.

 Walne Zebranie sprawozdawcze Członków Oddziału Wielkopolskiego PTL 23 listopada 2016, (środa ), godz.1600 – Poznań, sala Cieszkowskich Stare, ul. Wojska Polskiego 71C.

 Porządek zebrania:
- prezentacja  przedsięwzięć Oddziału w mijającym roku; - rozpatrzenie i przyjęcie sprawozdań Zarządu Oddziału oraz Komisji Rewizyjnej za rok ubiegły oraz udzielenie absolutorium;
- informacja Przewodniczącego Zarządu Oddziału Wielkopolskiego PTL;
- sprawozdanie ze 116 Zjazdu Delegatów Oddziałów PTL;
- wybory delegatów na 117 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego;
- uchwalenie wytycznych do planu pracy i preliminarza budżetowego Oddziału na 2017 rok;
- dyskusja i zakończenie zebrania.

Konferencja Jubileuszowa - Spotkanie wigilijne 19 grudnia 2016 r. (poniedziałek), Poznań, Sala Biała Hotelu Bazar, ul. Paderewskiego 7 (wejście od ul. Marcinkowskiego)

W programie spotkania:
- wystąpienia zaproszonych gości;
- referaty okolicznościowe;
- wręczenie odznak honorowych Polskiego Towarzystwa Leśnego;
- wręczenie odznak i legitymacji nowo przyjętym członkom PTL.

Po zakończeniu konferencji  przewidziane jest spotkanie wigilijne, występ chóru, wspólne kolędowanie, tradycyjny poczęstunek. Szczegóły programu w kolejnym komunikacie.

Informacje dodatkowe

Uczestnicy sesji terenowych ubezpieczają się we własnym zakresie (wszyscy korzystający z autokaru objęci są niezależnym ubezpieczeniem komunikacyjnym). Osoby dysponujące adresem elektronicznym, a otrzymujące dotychczas korespondencję w formie tradycyjnej proszone są o przekazanie adresu   na adres elektroniczny PTL jak w nagłówku lub na adres  wojkowal@au.poznan.pl.

Informacje dotyczące przedsięwzięć Oddziału dostępne na stronie internetowej www.wielkopolski.ptl.pl

Ponadto przypominamy o obowiązku składkowym wynikającym ze statutu  PTL, numer konta: 42 10204027 0000 1202 0400 0147

 


 Wojciech Kowalkowski                                                                   Jerzy Flisykowski
Sekretarz Zarządu Oddziału                                                 Przewodniczący Zarządu Oddziału

 Komunikat 2016/1

Koleżanki, Koledzy!


Polskie Towarzystwo Leśne

Oddział wielkopolski


KOMUNIKAT

 

 

 

Wraz z nadchodzącą wiosną, jak każdego roku staramy się zaproponować różnorodną  ofertę  spędzania czasu na łonie Towarzystwa. W wolnych chwilach zachęcamy do aktywnego udziału w życiu Polskiego Towarzystwa Leśnego. W najbliższych miesiącach czekają na członków i sympatyków PTL interesujące propozycje do korzystania z których zaprasza Zarząd Oddziału.
 
 
 
Sesja terenowa z cyklu „Znana i nieznana Wielkopolska” -  „Aspekty przyrodnicze i kulturowe Nadleśnictwa Międzychód” – 14 maja 2016 r. Wyjazd o godz. 8.00 z parkingu przed starym ZOO, zgłoszenia u p. Urszuli Ignaczak tel. 061/866 82 41 (sekretariat)  do dnia 15 kwietnia br.,, koszt 30 zł członkowie PTL, 40 zł pozostali, w tym przejazd, moc wrażeń i skromny posiłek. Wyjazd dojdzie do skutku przy zgłoszeniu oraz wpłacie min. 30 osób. Na taką liczbę skalkulowany jest podany koszt wyjazdu . Wpłaty proszę przekazywać na konto Oddziału podane poniżej do 15 kwietnia br. z dopiskiem „Międzychód”.
 
 
            W 2015 roku zakończyła się czteroletnia kadencja Zarządu Oddziału Wielkopolskiego. Wyboru władz Oddziału na kolejną kadencję dokonano podczas zebrania sprawozdawczo – wyborczego, które odbyło się 2 grudnia 2015 roku. Skład Zarządu Oddziału przedstawia się następująco:  Przewodniczący: Jerzy Flisykowski, zastępca przewodniczącego: Małgorzata Mańka, sekretarz: Wojciech Kowalkowski, skarbnik: Piotr Szyszko, członkowie: Władysław Chałupka, Maciej Cudak, Iwo Gałecki, Piotr Grygier, Marlena Kowalkowska, Tomasz Kwieciński, Jacek Napieralski, Jarosław Szaban. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Władysław Barzdajn, Marian Grodzki, Edwin Krzyżagórski, Ryszard Maciejewski i Antoni Sienkiewicz.
            W bieżącym roku przypada rocznica 150 – lecia powstania przy Centralnym Towarzystwie Gospodarczym w Poznaniu, Wydziału Leśnego, który został w 1907 roku przekształcony w Towarzystwo Leśne. Nasz Oddział jest kontynuatorem chlubnych tradycji poprzedników. W tak szczególnym roku czekają nas liczne jubileuszowe wydarzenia. Zwieńczeniem obchodów będzie konferencja naukowa, która odbędzie się 19 grudnia w Bazarze Poznańskim, pierwszej siedzibie Wydziału Leśnego.
 
W IV kwartale br. odbędą się również konferencje i seminaria związane z upamiętnieniem wybitnych wielkopolskich leśników, oraz obejmujące zagadnienia dotyczące stanu zdrowotnego lasów, a także wpływu zmian środowiska na lasy.
W toku są prace zmierzające do opublikowania monografii dotyczącej obszaru Płyty Krotoszyńskiej.
 

Prosimy powyższe informacje zapisać w kalendarzu i uwzględnić w swoich planach.

 
Informacje dodatkowe
Uczestnicy sesji terenowych ubezpieczają się we własnym zakresie (wszyscy korzystający z autokaru objęci są niezależnym ubezpieczeniem komunikacyjnym).
Osoby dysponujące adresem elektronicznym, a otrzymujące dotychczas korespondencję w formie tradycyjnej proszone są o przekazanie adresu   na adres elektroniczny PTL jak w nagłówku lub na adres  wojkowal@au.poznan.pl.
Ponadto przypominamy,  numer konta: 42 10204027 0000 1202 0400 0147
 
 
                                  
          Wojciech Kowalkowski                                                                                     Jerzy Flisykowski
         Sekretarz Zarządu Oddziału                                                                   Przewodniczący Zarządu Oddziału