W zakładce Komuniakty opublikowano treść komunikatu z 1 kwietnia 2026 r.
zawierający planowane działania Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego w pierwszym półroczu 2026 r.
PDF do pobrania
.
W imieniu Organizatorów mamy zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy „Prof. Józef Rivoli – w 100. rocznicę śmierci”. Otwarcie wystawy odbędzie się 16 lutego 2026 r. o godz. 12.00 w Kolegium Cieszkowskich (parter), ul. Wojska Polskiego 71C, 60-625 Poznań

Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja filmu pt. „Profesor honorowy Józef Rivoli” wraz z komentarzem prof. Dariusza J. Gwiazdowicza, który przybliży sylwetkę tego wyjątkowego leśnika oraz jego prace. Postać prof. Józefa Rivolego łączy Wydział Rolniczo-Leśny Uniwersytetu Poznańskiego z Wydziałem Leśnym Centralnego Towarzystwa Gospodarczego. Dlatego też tego dnia zainicjujemy rok jubileuszowy 160-lecia Polskiego Towarzystwa Leśnego w Wielkopolsce.
Zapraszają
Jerzy Flisykowski
Przewodniczący Zarządu Oddziału PTL
oraz
prof. Dorota Wrońska-Pilarek
Dziekan Wydziału LiTD UPP
TERMIN: 10 GRUDNIA 2025, godz. 13:00
W programie spotkania
- Referat okolicznościowy – prof. Andrzej Gulczyński „Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu w grudniu 1918 r”
- Prof. Dariusz Gwiazdowicz – publikacja „Gospodarka leśna w lasach Fundacji Kórnickiej w latach 1925-1944” w 100. rocznicę powstania Fundacji
- Prezentacja osiągnięć Oddziału w mijającym roku
- Wręczenie odznak honorowych Polskiego Towarzystwa Leśnego
- Wręczenie odznaki „Lasom przyjazny” osobom fizycznym i prawnym nie będącym członkami Stowarzyszenia PTL, a wyróżniających się działalności na rzecz lasów i leśnictwa
- Wręczenie odznak i legitymacji nowo przyjętym członkom PTL.
Po zakończeniu spotkania referatowego ok. godz. 15.00 przewidziane jest spotkanie wigilijne, występ artystyczny, wspólne kolędowanie, tradycyjny poczęstunek.
Potwierdzenie udziału w seminarium pod adresem: https://forms.gle/oGJ3b47Js4rVwyFC8 lub tel. +48 535 700 827 do dnia 8.12.2025 r.
Zapraszają
Szanowny Panie Nadleśniczy,
Nawiązując do tegorocznego wydarzenia pod hasłem „Nordic Walking w lesie”, na terenie leśnictwa Promno, obchodzonego po raz dziewiętnasty w ramach Światowego Dnia Serca w dniu 28 września 2025 r. pragnę w imieniu własnym, a przede wszystkim przybyłych uczestników (lekarzy, prawników, i innych osób z zamiłowania dbających o zdrowie i kochających las), złożyć na ręce Pana Nadleśniczego serdeczne podziękowania za gościnę i organizację wydarzenia...
Teren leśnictwa Promno, jego atuty przyrodnicze i występujące liczne formy ochrony przyrody, zaprezentowane umiejętnie przez leśników, pozwoliły uświadomić uczestnikom wydarzenia, osobom opiniotwórczym, rolę leśnika w procesie ochrony przyrody.
Prosimy o przekazanie równie serdecznych podziękowań dla pozostałych pracowników zaangażowanych w organizację wydarzenia, w tym dla Pana Zastępcy Pana Marka Skorniaka oraz głównej organizatorki – Pani Anny Ziętek, a także Elżbiety Michalak, Martyny Wojciechowskiej, Kamila Gęsikiewicza i Huberta Kaczmarka.
Bez Państwa pomocy nie udałoby się zorganizować wydarzenia znaczącego nie tylko dla zdrowia uczestników, ale również dla promocji polskich lasów, ich piękna i nieocenionej roli w kształtowaniu krajobrazu i ochronie przyrody.
Z poważaniem
Jerzy Flisykowski
Przewodniczący Oddziału Wielkopolskiego PTL
My Leśnicy Polscy, Uczestnicy 124 Zjazdu PTL, pomni tradycji i osiągnięć naszych Poprzedników, w trosce o dobro przyszłych pokoleń i trwałość naszych lasów apelujemy do najwyższych władz państwa i odpowiedzialnych za gospodarkę leśną i ochronę przyrody naszego kraju o pilne podjęcie prac nad nową Polityką Leśną. Reformowanie polskiego leśnictwa i ochrony przyrody powinno mieć silne oparcie i być zakorzenione w tym dokumencie o strategicznym znaczeniu.
(Czytaj dalej lub
Bez opracowania strategii i wizji nowoczesnego leśnictwa opartych o wiedzę naukową i już ponad 200-letnie doświadczenia, praktycznie nie powinno się podejmować reformowania tej dziedziny. Kreowane obecnie kierunki zmian i stawiane zadania (oparte o zieloną ideologię) mogą spowodować w dłuższej perspektywie nieodwracalne straty zarówno w gospodarce jak i w przyrodzie. Bez wyraźnie zdefiniowanego celu, bez wypracowanych zasad i kryteriów będzie to w konsekwencji prowadzić do strat gospodarczych, niedoboru lub nadmiaru drewna w obrocie rynkowym, obniżenia efektywności czynnej ochrony przyrody i różnorodności gatunkowej .
Apelujemy i ponawiamy zatem wezwanie do rozpoczęcia prac nad nową Polityką Leśną Państwa i w dalszej dopiero kolejności wznowienia prac nad Narodowym Programem Leśnym. To z tych dokumentów wynikać powinien kierunek ewolucyjnych zmian w zasadach gospodarowania naszym narodowym majątkiem oraz wielkości i form jego użytkowania i ochrony. Rozszerzanie obszarów wyłączonych z gospodarki leśnej powinno być poprzedzone opracowaniem tych dokumentów zawierających także kryteria tworzenia obszarów chronionych i ich docelową sieć.
Uważamy także, że znaczenie drewna, surowca o strategicznym znaczeniu w gospodarce, ochronie środowiska i rozwoju cywilizacyjnym, powinno być właściwie usytuowane w kierunkach rozwoju państwa.
Ochrona przyrody jak i zakres użytkowania lasów nie powinny być przedmiotem doraźnych działań politycznych i propagandowych, a przemyślanych i długofalowych zadań państwa.
Domagamy się, aby opracowanie tych dokumentów zostało powierzone instytucjom naukowym od zarania związanych z leśnictwem, jak Instytut Badawczy Leśnictwa oraz wydziałom leśnym uczelni wyższych oraz być poddane szerokiej konsultacji społecznej.
Kraków 4 września 2025 roku


